Czym jest elektroniczny obieg dokumentów? Co firma zyska na jego wdrożeniu?

Elektroniczny Obieg Dokumentów, znany jako Document Management System (DMS), to nowoczesne rozwiązanie do zarządzania dokumentacją w firmach. To proces zamiany tradycyjnych dokumentów na ich wersje elektroniczne, umożliwiający 24/7 dostęp i zdalne zarządzanie nimi w chmurze. Jak działa DMS?
Piotr Chołmiński

Choć można zacząć od skanowania dokumentów i przechowywania ich w popularnych usługach chmurowych, pełna automatyzacja obiegu dokumentacji wymaga zaawansowanych narzędzi i struktur dostosowanych do potrzeb firmy. Skopiowanie dokumentów do chmury nie usprawni zarządzania firmowymi dokumentami.

Na czym polega elektroniczny obieg dokumentacji?

Elektroniczny obieg dokumentów w firmie to system informatyczny oparty na tzw. workflow. Umożliwia on przesyłanie, ewidencjonowanie i przetwarzanie dokumentów elektronicznych między pracownikami zgodnie z określonymi procedurami. To efektywny sposób zarządzania ogromnymi ilościami dokumentów, takimi jak faktury, umowy czy dokumentacja pracownicza, a także kontrola ich przepływu i przypisywanie do konkretnych osób.

Przykład numer 1: Obieg dokumentacji na przykładzie działu księgowości

W dziale księgowości elektroniczny obieg dokumentów zaczyna się od otrzymania faktury. Jeśli jest to wersja papierowa, zostaje najpierw zeskanowana, a potem automatycznie przekazana do osoby odpowiedzialnej za jej zatwierdzenie. Następnie system dokonuje automatycznej dekretacji faktury i przesyła zlecenie przelewu. Księgowa może również przyporządkować poszczególne pozycje faktury do konkretnych pozycji kosztowych, co przyspiesza i usprawnia cały proces księgowy.

Przykład numer 2: aneks do umowy o pracę

Proces aneksowania umowy o pracę w ramach elektronicznego obiegu dokumentów w firmie rozpoczyna się od ustalenia warunków aneksu między kierownikiem a pracownikiem. Następnie dział HR przygotowuje e-dokument, który trafia do dyrektora do zatwierdzenia lub ewentualnych zmian. Po uzyskaniu akceptacji pracownik jest zapraszany do podpisania aneksu. Następnie dokument jest skanowany i archiwizowany elektronicznie w e-teczce pracowniczej.

Warto zaznaczyć, że istnieje również opcja wykorzystania podpisu elektronicznego lub innych metod uwierzytelnienia pracowników, co pozwala na pełną eliminację papierowej dokumentacji.

Zobacz też:  Czym się kierować przy zakupie smartfona?

Korzyści, jakie zapewnia elektroniczny obieg dokumentów w firmie

Przedsiębiorcy dążą do poprawy efektywności pracy. Jeśli jakieś zadania można wykonać szybciej w porównaniu do obecnego tempa, a przy tym ograniczyć ryzyko błędów, to warto rozważyć, jak to zrobić. W tym wypadku pomocny będzie elektroniczny obieg dokumentów.

Korzyści ze stosowania DMS:

  • bezpieczeństwo danych;
  • sprawny przepływ informacji w zespole;
  • możliwość łatwego wyszukania dokumentów;
  • niższe koszty;
  • wysoka wydajność;
  • łatwiejsze dostosowanie się do przepisów.

Warto spojrzeć na drugą stronę medalu, czyli wady. Najczęściej pracownicy drukują dokumenty, których nie trzeba przenosić na papier, gdyż są dostępne w formie elektronicznej. Łatwo wyeliminować tego typu zachowania, a przy tym ograniczyć wydatki.

Elektroniczny obieg dokumentów to wygodny sposób, aby usprawnić ich obieg, skrócić czas pojedynczego procesu, a przy tym ograniczyć koszty. Niebawem wszystkie faktury będą musiały być wystawiane w formie elektronicznej. Dlaczego nie wykorzystać tego momentu na przeniesienie dokumentacji do chmury?

Materiał promocyjny.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też