Jakie procesy wspomaga system WMS? – korzyści wynikające z jego wdrożenia

Warunkiem dla efektywnej pracy przedsiębiorstwa jest w dzisiejszych czasach podążanie za nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi. Żyjemy w dobie Przemysłu 4.0, w którym cyfryzacja stale postępuje – coraz więcej firm decyduje się na wdrożenie innowacyjnych metod zarządzania działalnością, na niemal każdym jej obszarze.
Avatar

W ten sposób rośnie konkurencyjność, co nie do końca opłaca się firmom od kilku lat stojącym w miejscu pod kątem rozwoju. Niezwykle istotnym obszarem każdej działalności produkcyjnej jest magazyn. Dzięki zaawansowanej technologii systemów WMS, praca na nim może być znacznie prostsza i mniej efektywna. W jaki sposób oprogramowanie to wspomaga pracę osób w tym sektorze? Na to pytanie postaramy się szczegółowo odpowiedzieć poniżej.

Czym jest system WMS?

Na wstępie poruszymy wątek tego, czym w ogóle jest WMS. Warehouse Management System to narzędzie odpowiedzialne za wspomaganie wszystkich procesów magazynowych i utrzymanie porządku na hali składowania. Jego funkcje mogą różnić się w zależności od producenta, a także przy okazaniu takiej chęci od właściciela firmy. Oferta działalności Quantum Qguar jest pod tym względem niezwykle rozwinięta, a sam system można wdrożyć w wariancie podstawowym, jak i tym bardziej rozbudowanym.

Wszystkie procesy magazynowe są na bieżąco raportowane przez narzędzie. W ten sposób przedsiębiorca logując się poprzez kokpit menadżera, ma stały wgląd na to, co dzieje się w firmie. Co ciekawsze, systemy WMS są przystosowane do pracy zarówno w magazynach tradycyjnych, jak i tych w pełni automatycznych.

Praca systemów WMS – na jakich działają płaszczyznach?

Mnogość procesów, o które zadba ten informatyczny system magazynowy jest spora. Programy WMS okażą się przydatne szczególnie w sytuacji przyjęcia i składowania towarów. Każdy produkt otrzymuje specjalny identyfikator, który przypisuje się do systemu, a ten samodzielnie dobiera lokalizację jego składowania. W ten sposób, pracownicy korzystając z dedykowanych terminali, będą mogli w łatwy sposób zlokalizować taki produkt przy konieczności jego kompletowania i wysyłki. Quantum Qguar WMS okaże się przydatny także podczas kontroli stanów magazynowych. Nie ma zatem mowy o jakichkolwiek niedoborach czy nadmiarze towarów na hali.

Zobacz też:  Rola oprogramowania w logistyce – jak wspierać i optymalizować procesy logistyczne?

Narzędzie to dba również o wszystkie procesy związane z wysyłką, planowaniem i monitorowaniem wydajności poszczególnych etapów. Dzięki tej ostatniej funkcji, przedsiębiorca jest w stanie regularnie kontrolować i porównywać efektywność swojej firmy z miesiąca na miesiąc.

Jakie są cele biznesowe programu WMS?

Przede wszystkim, wdrożenie do swojego magazynu systemu WMS będzie miało znakomity wpływ na redukcję błędów przy zliczaniu, kompletacji i przyjmowaniu towaru. Do tego wszystkiego, pozwoli na znacznie szybsze zrealizowanie tych czynności i obniżenie kosztów poszczególnych procesów, a nawet osobowych. Dodatkowo, takie narzędzia można zintegrować z systemami ERP, gdzie będą pełnić funkcję wbudowanego modułu i na bieżąco wysyłać informacje do bazy danych całej działalności.

Treść promocyjnaZobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też