Dlaczego w samolocie trzeba włączyć tryb samolotowy? Wyjaśniamy!

Avatar
Dlaczego w samolocie trzeba włączyć tryb samolotowy? Wyjaśniamy!

Każdy, kto kiedykolwiek podróżował samolotem doskonale zna na pamięć polecenia wydawane przez stewardessy i stewardów, jeszcze zanim samolot w ogóle wzbije się w powietrze. Jednym z nich jest prośba o odłączenie od sieci urządzeń elektrycznych. Tak więc dlaczego w samolocie trzeba wyłączyć tryb samolotowy?

Czym jest tryb samolotowy?

Urządzenia elektryczne w obecnej rzeczywistości są niezwykle zaawansowane. Niemniej jednego producenci w nich nie przewidzieli. Otóż nawet najlepszy i najpotężniejszy smartfon, nie będzie w żaden sposób spełniał swojej roli, o ile nie będzie podłączony do sieci. Niemniej jednak producenci świetnie wywnioskowali, że może zdarzyć się taka sytuacja, że użytkownicy będą musieli smartfon od sieci odłączyć w trybie natychmiastowym. Wobec tego w wielu urządzeniach najnowszej generacji, a także i w starszych modelach, użytkownicy mają do dyspozycji “Tryb Samolotowy”. Jednak czym on właściwie jest? Otóż to specjalnie wbudowany modem, który za pomocą jedynie jednego kliknięcia, umożliwia odłączenie smartfona, a także i laptopa czy tabletu od wszystkich sieci, które dostępne są w pobliżu. Co ciekawe, nie chodzi tu tylko i wyłącznie o sieci Wi-Fi, czy sieci internetowe. Tryb samolotowy rozłącza bowiem nasze urządzenie w dosłownym tego słowa znaczeniu. Nie można bowiem wykonywać połączeń, ani także ich odbierać. Podobnie wygląda sytuacja z wiadomościami tekstowymi czy korzystaniem z różnorodnych aplikacji. Tak naprawdę w trybie samolotowym nasze telefon zostaje chwilowo odłączony od satelity operatora, który zapewniał mu funkcjonalność. Oczywiście, tryb samolotowy włącza się niezwykle prosto- wystarczy bowiem jedno kliknięcie, tak samo łatwo można go wyłączyć i przywrócić naszemu urządzeniu pełnie możliwości i funkcjonalności.

Dlaczego w samolocie włącza się tryb samolotowy?

Jak donosi portal Travelers, wielu użytkowników wciąż próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie, dlaczego w samolocie trzeba włączyć tryb samolotowy? Okazuje się, że odpowiedź nie będzie wcale zbyt skomplikowana. Jednak by jak najlepiej wyjaśnić zależność tryb samolotowy- samolot, warto na samym początku zajrzeć do kokpitu pilota. Znaleźć tam można całą masę komputerów i radarów, które wykorzystują łączność satelitarną, by mogły komunikować się w wieżą pilotów. To właśnie w ten sposób piloci mogą mieć stały kontakt z załogą, która operuje ” z lądu”. Przejdźmy teraz ponownie do telefonów. One również wykorzystują łączność satelitarną. Łączą się one bowiem z satelitą wybranego operatora, który umożliwia im wykonywanie połączeń czy ich dobieranie. W wyniku tego, jeśli radary w samolocie działają, a także na pokładzie samolotu tysiące podróżnych korzystałyby z łączności satelitarnej, wówczas nie dałoby się uniknąć zakłóceń, a nawet i samej utraty sygnału. O ile podróżni z pewnością przeżyliby taką sytuację, o tyle znacznie gorzej mógłby sobie w takiej sytuacji poradzić pilot. Zostałby on bowiem sam na sam z kilkudziesięcioma tonami żelaza, bez łączności, a także bez wiedzy na jakiej wysokości i gdzie, dokładnie się on znajduje. Wobec tego jak sama nazwa wskazuje, tryb samolotowy trzeba włączyć w samolocie, chociażby po to, by nie utrudniać pilotom pracy i nie narażać ich na sytuacje kryzysowe, w której zostaną oni pozbawieni łączności.

Zobacz też:  Ile zarabia etyczny haker?

Czy w samolocie jest Wi-Fi?

Niektóre linie lotnicze, świetnie zdają sobie sprawę z tego, że długie loty, które trwają kilka lub nawet kilkanaście godzin, są dla pasażerów prawdziwą męczarnią. Chcieliby oni bowiem sprawdzić portale społecznościowe, czy zagrać w ulubioną grę. Wobec tego niektóre linie lotnicze zdecydowały się na to, by udostępnić podróżnym łączność Wi-Fi na pokładzie statku powietrznego. W efekcie mogą oni odzyskać pełną funkcjonalność swojego urządzenia elektrycznego, a jednocześnie nie narażać pilotów na utratę łączności. Niemniej jednak, z racji tego, że zamontowanie modemu Wi-Fi na pokładzie samolotu jest niezwykle kosztowne, wówczas podróżni nie mają co liczyć na to, że Wi-Fi i korzystanie z niego jest darmowe. Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też