Jak zmienić adres MAC komputera

Adres MAC komputera, czyli unikalny identyfikator karty sieciowej, można zmienić i to samodzielnie. Jest to stosunkowo prosta procedura, którą przeprowadza się w Menadżerze urządzeń, za pomocą edytora rejestru czy innych narzędzi do zmiany adresu MAC.
Avatar
jak zmienić adres mac komputera

Adres MAC komputera, czyli unikalny identyfikator karty sieciowej, można zmienić i to samodzielnie. Jest to stosunkowo prosta procedura, którą przeprowadza się w Menadżerze urządzeń, za pomocą edytora rejestru czy innych narzędzi do zmiany adresu MAC.

W poszukiwaniu adresu MAC

Zanim przejdzie się do zmiany adresu MAC, trzeba go najpierw znaleźć, Jest to nieco trudniejsze niż sprawdzenie IP, należy użyć w tym celu Wiersza polecenia z menu, wprowadzić getMAC / v / fo list, po czym nacisnąć Wchodź w celu uruchomienia komendy. Zostaną wyświetlone wszystkie dostępne karty sieciowe, wystarczy sprawdzić wartość adresu fizycznego, aby został wyświetlony adres MAC. Można go z łatwością poznać po sześciu parach znaków i szesnastkowej wartości. W celu zmienienia adresu MAC można oczywiście użyć różnych oprogramowań, ale nie jest to konieczne. Trzeba mieć jednak na uwadze to, że wszelkie modyfikacje mogą przyczynić się do wystąpienia mniejszych lub większych problemów z siecią. Zdarza się nawet tak, że na skutek przeprowadzonych działań urządzenie przestanie być rozpoznawane przez dotychczasową sieć.

Jak zmienić adres mac?

Adres MAC można zmienić z poziomu Menadżera urządzeń. Uruchamia się go po wciśnięciu w tym samym momencie klawisza Windows i X. Będąc już w Menadżerze urządzeń, można przejść do znalezienia karty sieciowej, po czym należy kliknąć na nią prawym przyciskiem myszy i wybrać z listy opcję Nieruchomości. Następnym krokiem będzie przejście do Karta Zaawansowane, po czym wybranie Adres sieciowy. Konieczne jest podanie dwunastoznakowej wartości szesnastkowej w polu Wartość. Na koniec pozostaje kliknąć w przycisk OK, aby zatwierdzić zmiany.

Kolejną możliwością zmienienia adresu MAC jest skorzystanie z przeznaczonych do tego narzędzi typu Technitium MAC Address Changer. Wystarczy pobrać taki program, zainstalować go na komputerze, uruchomić i przejść do listy dostępnych kart sieciowych. Należy wybrać z niej kartę, której chce się zmienić adres. Jest to niezwykle proste, bo sprawdza się do podania wartości szesnastkowej w sekcji Zmień adres MAC. Można jeszcze bardziej ułatwić sobie zadanie i skorzystać z automatycznego generatora adresów. Służy temu przycisk Losowy adres MAC, dzięki czemu program sam uzupełnia puste pole, w którym powinna się znaleźć odpowiednia wartość. Na koniec trzeba oczywiście zatwierdzić wprowadzone zmiany, klikając w Zmień teraz (w dowolnym momencie można przywrócić zmiany, czyli oryginalny adres MAC).

Zobacz też:  Odzyskiwanie zdjęć z karty pamięci

Zmiana adresu MAC z poziomu Edytora rejestru

Możliwe jest zmienianie adresu MAC za pomocą Edytora rejestru, ale trzeba zachować dużą ostrożność, bo nietrudno o wystąpienie różnych problemów. Do Wiersza polecenia wprowadza się: net config rdr i zatwierdza klawiszem Enter. Kolejnym krokiem będzie poszukanie aktywnej stacji roboczej i skopiowanie ciągu znaków znajdujących się między nawiasami klamrowymi. Dalej przechodzi się do uruchomienia narzędzia Run, co wymaga naciśnięcia w tym samym momencie klawisza Windows i R. Po wpisaniu regedit pozostaje nacisnąć przycisk OK, a uruchomi się Edytor rejestru. Poszukać należy klucza HKEY_LOCAL_MACHINE / SYSTEM / Current / Control / SetControl / Class / {4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}. Jako że na liście będzie wiele kluczy o podobnym ciągu znaków, należy dobrze je sprawdzić, aby uniknąć nieprawidłowości. Po wejściu w klucz zostaną wyświetlone rozmaite foldery oznaczone ciągiem cyfr, a każdy z nich przypisany jest do konkretnej karty sieciowej na urządzeniu. W celu znalezienia odpowiedniej karty sieciowej należy sprawdzić NetCfgInstanceId wartość i porównać ją z wyszukaną wcześniej wartością. Jeśli wszystko będzie się zgadzać, to można kliknąć na folder prawym przyciskiem myszy, po czym przejść do Nowy> Wartość ciągu, następnie wybrać Adres sieciowy Adres sieciowy, po czym NetworkAddress, który stanie się nazwą wartości. Wyświetli się pole Dane wartości, do którego trzeba wpisać szesnastkową wartość dwunastu znaków. Na koniec pozostaje zapisać zmiany i zrestartować kartę sieciową czy urządzenie.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też