Jak sprawdzić czyjeś IP?

Każdemu laptopowi czy komputerowi przypisuje się indywidualny numer identyfikacyjny, który służy do wielu celów. Pora zastanowić się nad tym, jak sprawdzić czyjeś IP, bo metod jest kilka i nie trzeba być nawet programistą, aby zdobyć adres dowolnego użytkownika.
Avatar
jak zdobyć czyjeś IP

Każdemu laptopowi czy komputerowi przypisuje się indywidualny numer identyfikacyjny, który służy do wielu celów. Pora zastanowić się nad tym, jak sprawdzić czyjeś IP, bo metod jest kilka i nie trzeba być nawet programistą, aby zdobyć adres dowolnego użytkownika.

Co z tym adresem IP, do czego on służy?

Każdemu urządzeniu podłączonemu do sieci przypisywany jest indywidualny adres IP, który pełni funkcję identyfikatora komputera czy laptopa. To właśnie za jego pomocą możliwe staje się bezproblemowe komunikowanie z szeregiem urządzeń zewnętrznych. Adres IP można poznać po specyficznym zapisie, który składa się z czterech liczb oddzielonych od siebie kropkami – pierwsza liczba wskazuje na adres sieci, a pozostałe przypisane są do podłączonej do niej urządzenia. IP jest czymś w rodzaju protokołu w postaci szeregu reguł służących do identyfikacji urządzenia podłączonego do Internetu. Bez niego niemożliwe byłoby połączenie się z siecią, przesył danych między serwerami i innymi użytkownikami. Bardzo często adres IP jest stały, ale może być też zmienny. Co więcej, możliwe jest zmodyfikowanie go, zakamuflowanie. W przypadku prywatnego adresu IP można liczyć na większą anonimowość i bezpieczeństwo w Internecie. Każdy chyba słyszał, że za pomocą IP można zlokalizować z łatwością dane urządzenie. Służby od lat wykorzystują adres IP do namierzania przestępców.

Jak zdobyć czyjeś IP?

Sprawdzenie własnego adresu IP jest oczywiście banalnie proste. W przypadku komputerów z oprogramowaniem Windows 10 wystarczy kliknąć w „start”, następnie przejść do panelu sterowania i wybrać „Sieć i Internet i Centrum Sieci i Udostępniania”. Kolejnym krokiem będzie kliknięcie w swoją Sieć Wi-Fi i przejście w Szczegóły. Wystarczy zlokalizować pole IPv4, obok którego znajduje się właśnie adres IP. Osoby użytkujące komputery z systemem MacOS muszą kliknąć w logo Apple, po czy przejść do “Preferencje Systemowe” i kliknąć w “Sieć”, następnie “Zaawansowane” i wybrać zakładkę TCP/IP. IP komputera znajduje się obok IPv4. Nie brakuje też stron internetowych, które umożliwiają szybkie sprawdzenie IP. Przykładem będzie witryna twojeip.wp.pl, która wyświetla od razu lokalizację. Nieco trudniej będzie sprawdzić czyjeś IP, ale również jest na to wiele skutecznych sposobów.

Zobacz też:  Rola oprogramowania w logistyce – jak wspierać i optymalizować procesy logistyczne?

Popularnym sposobem na sprawdzenie IP innego komputera jest wykorzystanie e-maila, który został wysłany z tego urządzenia. Potrzebny będzie do tego program Outlook Express. Wystarczy go otworzyć, po czym kliknąć prawym przyciskiem myszy w wiadomość i wybrać z listy Właściwości. W wyświetlonym okienku przechodzi się do Szczegóły i szuka pola Received, bo to właśnie na końcu linijki zostanie wyświetlony adres IP. Wskazuje on dokładnie, z którego komputera została wysłana wiadomość.

Jak sprawdzić czyjeś IP i namierzyć go?

Jeśli ktoś używa komunikatora Gadu Gadu, to również można poznać czyjeś IP. Konieczne będzie jednak zainstalowanie odpowiedniej wtyczki. Chodzi tutaj o inwigilator, czyli część składowa pakietu Strong GG. Bardzo ważne jest to, aby w pierwszej kolejności zainstalować komunikator Gadu Gadu, a dopiero potem pakiet strong GG. Do listy GG należy dodać interesujący adres IP w celu namierzenia go za pomocą wtyczki. Warto jednak zaznaczyć, że metoda ta sprawdzi się wyłącznie w sytuacji, gdy obie osoby wpisały się na listę GG.

Do namierzania IP używa się między innymi programu Visualroute. Mając adres IP, wystarczy wpisać go w górnym pasku programu, po czym kliknąć w przycisk Trace, a rozpocznie się automatyczne śledzenie. Na podstawie IP można sprawdzić lokalizację osoby, do której jest on przypisany, bo stanowi on identyfikator urządzenia i jednocześnie fizyczny adres jego użytkownika. Adres IP można zdobyć bardzo szybko, ale trzeba wykazać się przebiegłością. Pozyskanie danych jest możliwe chociażby za pomocą strony http://sniffip.com. Trzeba wygenerować link, następnie przesłać go osobie, której chce się sprawdzić IP. Będzie to możliwe pod warunkiem, że wejdzie ona w przesłany link. Szpiegowska strona prześle automatycznie adres IP. Jeszcze inną opcją jest napisanie specjalnego skryptu w języku PHP, co pozwala przechwycić adres IP osoby, która go użyje.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też