HWID – co to i jak zmienić?

Każdemu sprzętowi przypisuje się specjalny identyfikator oznaczony symbolem „HWID”, aby można było go z łatwością zidentyfikować. Obecnie możliwe jest zmienienie numerów seryjnych za pomocą różnych narzędzi zewnętrznych. Programy są łatwe w obsłudze i powszechnie dostępne.
Avatar
hwid co to i jak zmienić

Każdemu sprzętowi przypisuje się specjalny identyfikator oznaczony symbolem „HWID”, aby można było go z łatwością zidentyfikować. Obecnie możliwe jest zmienienie numerów seryjnych za pomocą różnych narzędzi zewnętrznych. Programy są łatwe w obsłudze i powszechnie dostępne.

Co to HWID?

HWID to skrót od hardware ID, czyli unikalny identyfikator sprzętu, który jest generowany na podstawie konkretnych numerów seryjnych. Można go znaleźć między innymi na procesorze czy karcie sieciowej. Warto od razu podkreślić, że nie ma żadnego standardowego algorytmu w przypadku HWID, dlatego numer identyfikatora może być zróżnicowany, w zależności od programisty. Mogłoby się wydawać, że przydzielony przez producenta numer seryjny jest czymś, co nie podlega żadnym modyfikacjom przez osoby z zewnątrz i użytkownik nie ma możliwości dokonania zmian w HWID. W praktyce wygląda to jednak zupełnie inaczej i jest wiele skutecznych sposobów na tymczasowe sfałszowanie numeru seryjnego dysku twardego i identyfikatora woluminu.

W wielu przypadkach będzie to niezwykle pomocne ze względu na to, że unikalny identyfikator urządzenia jest używany nawet do wygenerowania pliku licencji, bez czego niemożliwe jest aktywowanie różnego oprogramowania na komputerze. Można wobec tego obejść systemy licencjonowania, które wykorzystują numer seryjny dysku twardego. Warto wiedzieć, że numer seryjny woluminu zmienia się podczas każdego formatowania partycji. Z jego zmianą trzeba jednak uważać, bo zbyt duża ingerencja w klucz może spowodować pewne problemy – przykładowo przy ponownym uruchomieniu urządzenia wyświetli się monit o konieczności wprowadzenia klucza produktu z naklejki i aktywowania go. Należy określić to, co chce się dokładnie zmienić: numer seryjny woluminu czy zakodowany numer dysku twardego. 

Jak zmienić HWID?

HWID może zostać zmienione za pomocą specjalnego programu VolumeID.exe. Trzeba go ściągnąć na komputer, po czym uruchomić i przystąpić do działania. Zaleca się w pierwszej kolejności sprawdzić swój aktualny ID dysku twardego, co można szybko zrobić za pomocą programu HardwareID Extractor. Znając już numer identyfikatora sprzętu, pozostaje przejść do uruchomienia volumeid.exe w wierszu poleceń. Należy wejść w Start, po czym uruchomić CMD. Bardzo istotne będzie to, aby nie zmieniać drastycznie całego ID, bo może być to bardzo problematyczne, wystarczy niewielka modyfikacja, aby uzyskać pożądany efekt i uchronić się przed niemożliwością uruchomienia systemu. Składnię ID można łatwo rozpoznać po ciągu cyfr i liter. Po wprowadzeniu zmian konieczne jest zrestartowanie urządzenia, aby zostały one zapisane.   

Zobacz też:  Serwis Apple: Twoja Stacja Ratunkowa dla iPhone'a

Szybki sposób na zmianę HWID dzięki łatwemu w obsłudze programowi

Obecnie nie brakuje rozmaitych programów, które umożliwiają dokonanie szybkiej zmiany w ID hardware. Przykładem będzie Hard Disk Serial Number Changer, czyli tak zwany zmieniacz numeru seryjnego dysku twardego. Warto od razu podkreślić, że modyfikacja dotyczy numeru seryjnego woluminu, dzięki czemu nie trzeba martwić się negatywnymi skutkami ubocznymi nieumiejętnego ingerowania w system. Istotne jest to, aby program uruchomić jako administrator systemu. Kolejnym krokiem będzie wybranie dysku z listy rozwijanej, wprowadzenie nowego numeru seryjnego i kliknięcie w przycisk Zmień. Na koniec pozostaje ponowne uruchomienie komputera w celu zatwierdzenia zmian. Obsługa tego programu jest banalnie prosta, nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej. Pozwala na zmianę numeru seryjnego dysku twardego na dowolną wymaganą sekwencję bez konieczności formatowania go. Ma minimalny lub zerowy wpływ na zasoby systemowe, ryzyko wystąpienia błędów zostało ograniczone do minimum.

Możliwe jest również tymczasowe sfałszowanie statycznego numeru seryjnego dysku twardego. Nie zawsze konieczne jest dokonanie modyfikacji na stałe, dlatego warto mieć pod ręką program PB DownForce. Jest on całkowicie bezpłatny i pozwala w szybki sposób zmienić ID na inny, losowo wybrany. Można też ustawić swój własny numer seryjny. Program musi zostać uruchomiony z poziomu administratora, po czym należy wcisnąć przycisk Start spoofing.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też