Jak zmienić IP komputera?

W Internecie bardzo trudno o pełną anonimowość, każdy ruch użytkownika jest monitorowany. Po IP komputera można poznać dokładną lokalizację danej osoby, czego z pewnością nikt by nie chciał. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, jak zmienić IP i uzyskać więcej prywatności.
Avatar
jak zmienić ip komputera

W Internecie bardzo trudno o pełną anonimowość, każdy ruch użytkownika jest monitorowany. Po IP komputera można poznać dokładną lokalizację danej osoby, czego z pewnością nikt by nie chciał. Warto wobec tego zastanowić się nad tym, jak zmienić IP i uzyskać więcej prywatności.

Co daje zmiana IP komputera?

Każdemu urządzeniu łączącemu się z Internetem jest przypisywany specjalny identyfikator w postaci adresu IP. Może być on stały, czyli dedykowany i niezmienny, przypisany do konkretnej sieci prywatnej/firmowej. Nie jest to jednak żadną regułą, bo są też dynamiczne adresy IP zmieniające się podczas każdego nowego połączenia nawiązanego z siecią. Adres IP przypisuje dostawca Internetu i to on decyduje o tym, czy będzie on zmienny/stały. Warto jednak wiedzieć, że są skuteczne sposoby na zmianę adresu IP i to we własnym zakresie, z czym wiąże się wiele korzyści dla użytkownika sieci. Możliwe staje się przesyłanie strumieniowe z dowolnego miejsca na świecie. Wzrasta ochrona prywatności danych, wszystkie aktywności w sieci przestają być widoczne dla osób trzecich. Niemożliwe staje się odczytywanie przesyłanych danych przez osoby nieupoważnione. Co więcej, ukrywając swój prawdziwy adres IP, można odblokować dostęp do zablokowanych treści w Internecie, ominąć nakładaną na nie cenzurę. Korzystanie z takich narzędzi jak VPN pozwala na zmniejszenie kosztów zakupu różnych produktów i usług typu bilety lotnicze czy rezerwacje hotelowe. Warto zmieniać/ukrywać swój adres IP, aby zapewnić sobie większą anonimowość w Internecie, przestać być śledzonym.

Jak zmienić IP komputera?

Najprostszym i najszybszym sposobem na zmianę adresu IP jest skorzystanie z sieci VPN, czyli specjalnego serwera będącego pośrednikiem między użytkownikiem a globalną siecią. Można znajdować się w Polsce i ustawić sobie zagraniczny adres IP. Do wyboru są tysiące państw, można nawet ustawić lokalizację w Japonii, ZEA czy Stanach Zjednoczonych. Przełączanie pomiędzy lokalizacjami i adresami IP jest banalnie proste i szybkie. Wszystkie połączenia są skutecznie szyfrowane, a aktywności w sieci ukryte nawet przed dostawcą Internetu.

Zobacz też:  Jak przeprowadzić atak DDoS

Innym sposobem na zmienienie IP komputera jest użycie serwera proxy. Jego działanie można przyrównać do VPN, ale trzeba mieć na uwadze zdecydowanie większe ograniczenia i pewne defekty. Nie ma co liczyć na szyfrowanie połączenia ani chronienie prywatności użytkownika sieci. Dane pozostają widoczne, kwestia bezpieczeństwa także pozostawia wiele do życzenia. Uważać należy z darmowymi proxy, bo mogą być one pułapką, narzędziem do zbierania danych o użytkownikach. Decydując się na zmianę IP za pomocą proxy, należy wybierać wyłącznie rozwiązania prywatne. Każdorazowa modyfikacja IP lub lokalizacji wymaga nowego proxy i zmienienia ustawień.

Jakie są sposoby na zmienianie adresu IP?

Zmiana IP komputera może nastąpić przy użyciu Tora, ukrywając swoją tożsamość w sieci, omijając cenzurę i zwiększając anonimowość. Minusem tej metody jest brak możliwości wybrania lokalizacji, jest ona przypisywana losowo. Kolejną wadą tego rozwiązania jest spowolnienie działania, co wynika w głównej mierze z przeciążenia serwerów. Z Tora można korzystać wyłącznie przy użyciu specjalnej przeglądarki, jego obsługa jest niemożliwa za pośrednictwem Google. Pomimo pewnych trudności Tor jest godny polecenia, bo pozwala na darmowe zmienianie adresu IP. Chroni prywatność w Internecie i zapewnia anonimowość.

 Jeśli ma się dynamiczny adres IP, to jego zmiana będzie banalnie prosta, wystarczy zrestartować router. Ponowne uruchomienie urządzenia i nawiązanie nowego połączenia z siecią wiąże się z przypisaniem nowego adresu IP. Trzeba jednak liczyć się z tym, że lokalizacja pozostanie niezmienna. Innym sposobem będzie udostępnienie sieci komórkowej z telefonu. Za przydzielanie IP odpowiada oczywiście dostawca Internetu mobilnego, więc można zapomnieć o ochronie prywatności. Jest jeszcze jeden sposób, który polega na użyciu publicznych sieci WiFi, ale nie jest to zbyt dobre rozwiązanie, bo zwiększa się ryzyko przechwycenia danych, jeśli nie będą one szyfrowane.Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też