Nie da się ukryć, że Internet mimo tego, że stale wzrasta poziom zabezpieczeń, dalej pełny jest zagrożeń. Obecnie jednak coraz mniejszą uwagę przykładamy do tego, co staje się dla nas realnym zagrożeniem w sieci. Od dłuższego czasu zagościło już między nami pojęcie “szantaż hakerski” jak się więc przed nim bronić i na czym on polega?
Szantaż hakerski- czyli co?
Wspomniane już zostało, że Internet w ciąż jest dość niebezpiecznym miejscem. Nie da się bowiem zaprzeczyć temu, że coraz częściej administratorzy wielu witryn, a także portali starają się coraz bardziej zwiększyć poziom zabezpieczeń i sprawić, że witryny te staną się o wiele bardziej przyjaznym i bezpiecznymi miejscami dla użytkowniczek. Niemniej jednak nie wszystko da się przewidzieć i nie wszystkiemu da się zapobiegać. Nie da się ukryć, że coraz więcej osób zmaga się jednak z zagrożeniami, których nie dało się uniknąć. Często jednak z tego powodu wynika wiele problemów, a “ofiary” którymi są użytkownicy i użytkownicy Internetu muszą zmagać się z konsekwencjami nieprzemyślanych zachowań. W tym momencie większą uwagę warto zwrócić przede wszystkim na pojęcie “szantażu hakierskiego”. Co ciekawe, choć być może niektórzy z nas spotykają się z nim dopiero po raz pierwszy, to funkcjonuje ono w społeczności internetowej już od dłuższego czasu. Jednak co ono oznacza? Okazuje się, że pojęcie to nie jest bezpośrednio związane z atakiem hakerskim, a te pojęcia niezwykle często są ze sobą mylone. Mówiąc o ataku hakerskim, mamy bowiem na myśli wpuszczonego do naszego urządzenia roota- czyli specjalistycznego wirusa, który ma za zadanie nic innego jak tylko wykraść nasze wrażliwe dane. Szantaż hakerski to jednak całkowicie odmienne pojęcie. Szantaż hakerski wiąże się- jak sama nazwa wskazuje – z szantażem odnośnie przeprowadzenia ataku na dane urządzenie. Jak donosi portal https://sekspedia.pl/, bardzo często tego typu szantażom hakerskim, to właśnie panie padają ofiarą. Zwykle szantażysta chce uzyskać intymne zdjęcia lub inne, prywatne fotografie, a jeśli nie osiągnie on zamierzonego celu, wówczas przeprowadzi on atak hakerski na komputer. Okazuje się jednak, że za szantażem hakerskim bardzo rzadko stoją profesjonaliści, a co za tym idzie, warto wiedzieć, że większość z nich takich umiejętności po prostu nie posiada. Wobec tego szantaż hakerski można z powodzeniem nazwać zwykłym kłamstwem, które karmi się niewiedzą społeczeństwa i prowokuje do skrajnych zachowań.
Jak nie dać się oszukać i nie reagować na szantaż hakerski?
Szantaż hakerski jest jednym z bardziej popularnych przestępstw, które popełniane są z poziomu sieci. Niemniej jednak nie oznacza to, że nie można się przed nimi skutecznie chronić. Okazuje się, że szantaż hakerski bardzo łatwo można “wyczuć”. Dzieje się tak dlatego, że szantażysta najczęściej prosi o intymne zdjęcia lub zdjęcia intymnych przedmiotów, a w ten sposób czerpie on po prostu satysfakcję. Porównując to z profesjonalistami, śmiało możemy powiedzieć, że nie interesują ich najbardziej intymne strefy naszego życia, bo nic im one nie dają. Hakerzy profesjonalni najczęściej interesują się naszymi hasłami do kont bankowych, gdyż to właśnie one mogą im przynieść realne zyski. Co więcej szantaż hakerski zwykle jest przeprowadzany z wykorzystaniem bardzo tandetnych narzędzi- skrzynka e-mail czy zablokowanie strony fałszywym komunikatem. Niemniej jednak najważniejsze jest zdanie sobie sprawy z tego, że w sieci to każdy z nas musi zatroszczyć się o swoje własne bezpieczeństwo. Wobec tego każda wiadomość, czy każda próba wyłudzenia danych, bądź zdjęć powinna być natychmiast zgłaszana w pierwszej kolejności do administratora strony, a po drugie do odpowiednich organów ścigania. Można bowiem śmiało powiedzieć, że sieć nie jest bezpieczna, ale oprócz tego, ma ona jedną, ogromną zaletę. Mianowicie w Internecie nikt nie pozostaje anonimowy, a każdy ślad aktywności jest świetnie zachowany. Wobec tego szantaż hakerski z pewnością nie pozostanie całkowicie bezkarny, o ile odpowiednio zareagujemy.
Zobacz także:
- Dlaczego w samolocie trzeba włączyć tryb samolotowy? Wyjaśniamy!
- Jak zaaranżować pokój gracza?
- Ile kosztuje kurs cybersecurity?
- Strona dla gabinetu stomatologicznego – jak wybrać?
- Co to jest darknet?