Jaki powinien być pierwszy laptop dla dziecka?

Rodzicielstwo jest sztuką wyborów, stąd w pewnym momencie rodzic staje przed koniecznością zakupu laptopa dla dziecka. Urządzenia, które nie jest już zabawką lecz multimedialnym sprzętem. Dowiedz się, na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszego laptopa dla dziecka.
Marcin Stoch

Cena stanowi punkt wyjścia

Przede wszystkim zastanów się, ile chcesz i ile możesz wydać. Musisz wiedzieć, że laptopy dla dzieci wcale nie muszą być sprzętem z wysokiej półki cenowej, urządzeniem klasy high-end wyposażonym w najnowsze zdobycze techniki. Rzecz jasna dziecko może (i pewnie będzie) nalegać, by laptop nadawał się do gier, niemniej wymóg obsługi gier spełni wiele modeli w rozsądnych cenach.

W rezultacie spokojnie zamkniesz się w kwocie 3000 zł za laptop dla dziecka z systemem operacyjnym Windows 10 lub 11. Jednocześnie notebook ten spełni wszystkie pokładane w nim nadzieje, będąc urządzeniem do zdobywania wiedzy, sprzętem do rozrywki z animacjami i grami, jak również medium służącym do rozmów z rodziną mieszkającą wiele kilometrów stąd.

Za wspomnianą kwotę kupisz laptop o przekątnej 14 lub 15,6 cala, czyli modele najwygodniejsze dla malca. Może się również zdarzyć, że za około 3000 zł dostaniesz nawet 16-calowy laptop o przestronnym wyświetlaczu, przyjaznym dla oczu dziecka.

Wydajność na dobrym poziomie

Ponieważ pierwszy prawdziwy laptop dla dziecka nie jest już zabawką, musi oferować wydajność na miarę wymogów bieżących procesów i aplikacji. Zakup kilkuletniego modelu mija się z celem, ponieważ sprzęt taki będzie wyraźnie wolniejszy od nowocześniejszych odpowiedników i wkrótce jego opieszałość zacznie Was wszystkich frustrować.

Poza tym, o czym często się zapomina, a nie każdy sprzedawca powie to głośno, starsze notebooki nie zawsze są kompatybilne z nowymi wersjami systemów operacyjnych. W rezultacie nie mogą korzystać z najnowszych zabezpieczeń. Siłą rzeczy narażasz dzieciaka na niebezpieczeństwo infekcji laptopa albo ataku hakerskiego, który ma większe szanse powodzenia właśnie na kilkuletnim urządzeniu.

Wracając jednak do wydajności, zadbaj, by pierwszy laptop dla dziecka miał przynajmniej procesor Intel Core i3 lub AMD Ryzen 3. Jednostki te powstały z myślą o pracy biurowej i multimediach, są więc wystarczające dla potrzeb młodego człowieka, zgłębiającego dopiero niuanse technologii i internetu.

Zobacz też:  Jaki program do usuwania plików?

Dedykowanej karty graficznej nie potrzebujesz. Oznaczenia GeForce RTX albo Ryzen RX w specyfikacji nie muszą się pojawiać, bo do podstawowych gier wystarczą zintegrowane układy graficzne. Zadbaj za to o pamięć RAM, by liczyła 8 GB. Dysk również nie musi być przesadnie pojemny – na początek wystarczające będzie około 250 GB. Niech będzie to jednak szybki dysk SSD.

Bezpieczeństwo młodego użytkownika sieci

Dzieci nie są świadome zagrożeń czyhających w sieci. Nie rozumieją, że ktoś może wysyłać fałszywe linki do aplikacji, byle włamać się do systemu i narobić szkód. Pod tym kątem Microsoft stworzył system Windows z symbolem S. Jest to system pełnowartościowy, jeśli spojrzeć na zakres zabezpieczeń oraz dostępnych funkcji, ma jednak pewne ograniczenia.

Nie sposób na przykład pobierać innych aplikacji niż te umieszczone w sklepie Microsoft Store. A te są z kolei badane pod kątem legalności i bezpieczeństwa. Ryzyko pobrania programu szpiegującego zredukowano więc praktycznie do zera. Da się natomiast pobrać i zainstalować wiele gier – jedne bezpośrednio ze sklepu Microsoft, inne poprzez aplikacje agregujące gry w rodzaju Epic Games Store.

Stan ograniczenia systemowego nie musi rzecz jasna trwać wiecznie. W wybranym przez siebie momencie da się go bezpłatnie zaktualizować do otwartego Microsoft Windows.

Bogaty wybór laptopów dla dzieci znajdziesz w sklepie internetowym TechLord

Treść promocyjna



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też