Odzyskiwanie zdjęć z karty pamięci

Nawet jeśli zdjęcia, filmy czy inne pliki znajdujące się na karcie SD zniknęły z jakichś powodów, można je przywrócić. Do wyboru jest niejeden program do odzyskiwania zdjęć z karty pamięci, co pozwoli uchronić się przed całkowitą utratą cennych plików.
Avatar
odzyskiwanie zdjęć z karty pamięci

Nawet jeśli zdjęcia, filmy czy inne pliki znajdujące się na karcie SD zniknęły z jakichś powodów, można je przywrócić. Do wyboru jest niejeden program do odzyskiwania zdjęć z karty pamięci, co pozwoli uchronić się przed całkowitą utratą cennych plików.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z ile-zyje.pl

Czy możliwe jest odzyskanie zdjęć z karty pamięci?

Do utraty plików z karty SD może dojść w najmniej oczekiwanym momencie. Nierzadko jest tak, że to sam użytkownik urządzenia przyczynia się do skasowania zdjęć czy innych plików zapisanych na karcie pamięci. Przez jeden błąd możliwe jest utracenie dosłownie wszystkiego, co znajduje się na karcie SD. Do skasowania zdjęć może dojść przez przypadek lub na skutek sformatowania karty pamięci. Inną przyczyną utraty plików jest fizyczne uszkodzenie nośnika, na którym się one znajdują. Złośliwe oprogramowanie również może spowodować stracenie danych. Nie ma co jednak panikować, bo możliwe jest odzyskanie usuniętych zdjęć na karcie SD. Co więcej, nie ma w tym niczego skomplikowanego i praktycznie każdy jest w stanie zrobić to na własną rękę. Nie trzeba od razu oddawać nośnika do specjalistów i ponosić wysokich kosztów. Odzyskiwanie zdjęć z karty pamięci nie wymaga bycia programistą, nawet użytkownik komputera bez większego doświadczenia jest w stanie sobie z tym poradzić.

W jaki sposób można odzyskać skasowane zdjęcia z karty SD?

W celu odzyskania zdjęć znajdujących się na karcie SD należy sięgnąć po odpowiednie oprogramowanie, narzędzie wykonujące pełną i dogłębną diagnostykę nośnika. Znajdzie ono i wyświetli wszystkie pliki, łącznie z tymi usuniętymi. Możliwe jest odzyskanie danych nawet w przypadku uszkodzonej i sformatowanej karty SD. W Internecie dostępnych jest multum programów przeznaczonych właśnie do odzyskiwania danych. Najpopularniejsze są: StrongRecovery, EaseUS Data Recovery Wizard Free, Active@ UNDELETE, Ontrack EasyRecovery, TestDisk & PhotoRec i Disk Drill dla Windows.

Zobacz też:  Dlaczego w samolocie trzeba włączyć tryb samolotowy? Wyjaśniamy!

StrongRecovery jest programem wyróżniającym się wysoką skutecznością i łatwą obsługą. Sprawdza się w przypadku wielorakich kart pamięci SD, umożliwia też odzyskanie utraconych plików z innych nośników typu pendrive, kamera, aparat cyfrowy czy dysk zewnętrzny. Program pozwala na odzyskanie danych skompresowanych, przywrócenie ukrytych partycji i dysków logicznych. Jeśli do utraty danych doszło w wyniku awarii nośnika, to można też sięgnąć po prosty w obsłudze program EaseUS Data Recovery Wizard, szybko i bardzo dogłębnie skanujący. Za jego pomocą można dokładnie określić rodzaj poszukiwanych plików. Active@ UNDELETE radzi sobie ze znalezieniem danych w ogromnych rozmiarach, skompresowanych i zaszyfrowanych, umożliwia podejrzenie ich przed odzyskaniem. 

Jak odzyskać skasowane zdjęcia z karty SD?

Pierwszym krokiem będzie podłączenie karty pamięci do komputera, co wymaga włączenia jej do specjalnego czytnika kart i wpięcia go do urządzenia. W szybkim i łatwym odzyskaniu danych z karty SD pomoże program StrongRecovery. Wystarczy pobrać go i zainstalować na komputerze, następnie trzeba wybrać z listy kartę, z której chce się odzyskać utracone pliki. Program przeanalizuje nośnik w celu wyszukania utraconych danych na karcie SD. Pozostaje sprawdzić odszukane pliki i przywrócić utracone dane. Kolejnym etapem jest wybranie plików i folderów z karty, po czym kliknięcie w przycisk oznaczony „Odzyskaj” – można to zrobić z poziomu menu głównego lub wybierając prawym klawiszem myszy z podręcznego menu listy plików.

Kolejnym krokiem będzie wybranie docelowego katalogu zapisu odzyskanych zdjęć z karty SD. Zaleca się także wykonać obraz karty SD, co przełoży się na wzrost bezpieczeństwa znajdujących się na niej danych. Chodzi tutaj o kopię zapasową na wypadek awarii nośnika. Zdarza się tak, że karta nawet po podłączeniu do komputera nie będzie działać, co wynika z jej uszkodzenia. Jeśli dojdzie do zniszczenia znajdującego się na jej powierzchni kontrolera, to niestety stanie się ona niewidoczna dla komputera lub będzie wyświetlać się jako nośnik o nieprawidłowej pojemności.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też