Dedykowane oprogramowanie na niestandardowe potrzeby

Marcin Stoch

Większość firm korzysta wyłącznie z oprogramowania standardowego – to gotowe programy, które po dość ograniczonej konfiguracji mają teoretycznie zapewniać najlepsze warunki do działania w każdej organizacji. I ten model często się sprawdza, ale w niektórych sytuacjach aż za dobrze widać jego ograniczenia. Kiedy warto skorzystać z oprogramowania dedykowanego?

Dedykowane oprogramowanie dla firm z niezwykłych branż

Dość oczywistym typem jest oprogramowanie dedykowane, jak np. oferowane przez https://innotion.pl/custom zamawiane przez najbardziej innowacyjne start-upy. Siłą rzeczy, kiedy otwiera się firmę mającą zająć dotychczas niezagospodarowany segment rynku, to po prostu trzeba stworzyć od zera oprogramowanie, które pozwoli w nim działać. Szablonowym przykładem niech będzie choćby Uber, który musiał przecież stworzyć dedykowane oprogramowanie dla obsługi przejazdów. Takich firm są jednak dziesiątki i wiele z nich przegrywa właśnie dlatego, że zamiast zamówić dedykowane rozwiązania, próbują w jakiś sposób przystosować programy, które z założenia nie powinny działać wydajnie w takich warunkach.

Firmy spoza skali

Twórcy standardowego oprogramowania ze względów ekonomicznych piszą je w taki sposób, aby obsługiwało firmy przeciętnej wielkości, prowadzące działalność w średniej skali. Takie oprogramowanie, jeśli zastosować je w największej firmie w branży, będzie mało wydajne, a jeśli używa się go w najmniejszych firmach, to najczęściej koszt jego zakupu jest bardzo wysoki. O ile w wielu przypadkach dedykowane oprogramowanie dla małych firm nie będzie idealnym rozwiązaniem, o tyle już firmy z drugiego końca skali mogą wiele zyskać, decydując się na zamówienie programu, który funkcjonalnie nawet nie musi wiele odbiegać od rynkowego standardu, ale będzie zoptymalizowany pod kątem działalności w wielkiej skali.

Nietypowe potrzeby

Co robi firma, która ma nietypowe potrzeby? Łączy oprogramowanie różnych wydawców, starając się z każdego systemu wydobyć potrzebne funkcje. I to może do pewnego momentu działać, ale takie programy nie są zintegrowane, co tworzy olbrzymie ryzyko pomyłek i jest zwyczajnie uciążliwe. Pewne integracje można oczywiście rozwiązać programami o modułowej budowie, ale są takie sytuacje, w których albo nie ma gotowych rozwiązań do wykorzystania, albo ich integracja jest trudna i kosztowna, albo nawet wtedy nie do końca wynik odpowiada oczekiwaniom. Oprogramowanie dedykowane może być kompleksowym, wydajnym i przede wszystkim skutecznym sposobem na zapanowanie nad firmą mającą niestandardowe potrzeby.

Zobacz też:  Biurko dla informatyka. Dlaczego biurko regulowane to dobre rozwiązanie?

Po prostu strategiczne działanie

Problem z powszechnie stosowanym oprogramowaniem polega na tym, że relatywnie łatwo może ono stać się celem ataków. Im mniej rozpowszechniony system, tym mniejsza szansa, że będzie podatny na podstawowe typy zagrożeń, dlatego niektóre firmy decydują się na zamówienie dedykowanego oprogramowania, licząc na zwiększenie bezpieczeństwa.

Nie ma znaczenia, który powód jest najważniejszy w konkretnej organizacji – zawsze warto przyjrzeć się opcji budowy dedykowanego oprogramowania jako alternatywy dla nie zawsze wydajnych i nie zawsze opłacalnych rozwiązań podstawowych.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też