Czy serwerownie zasilane energią fotowoltaiczną to przyszłość branży IT?

Avatar
fotowoltaika w serwerowniach

Wiele wskazuje na to, że podniesienie cen prądu na początku 2022 roku – firmy płaciły nawet 300% więcej – to był dopiero wstęp do jeszcze większych podwyżek. Dla sektora IT (i nie tylko) oznacza to znaczne zwiększenie kosztów stałych. Przekonaj się, że OZE może być dla nich świetną inwestycją!

Przez wiele lat wspominało się o fotowoltaice głównie w kontekście ekologii i odciążenia infrastruktury energetycznej. Argument o zmniejszeniu emisji CO₂, które ograniczyłoby zmiany klimatyczne, nie wszystkich przekonuje, jednak trudno pozostać obojętnym na ten dotyczący finansów i ryzyka blackoutu. Wiele czynników składa się na to, że własne źródło energii może okazać się dla firm IT najbardziej opłacalne i stabilne. Otwarte pozostaje pytanie, czy panele PV będą w stanie pokryć 100% zapotrzebowania takich przedsiębiorstw na energię elektryczną. Rozwój technologii OZE pozwala na ostrożny optymizm w tej kwestii. Wydaje się, że potrzebne rozwiązania pojawią się jeszcze w tej dekadzie.

Nowoczesne usługi IT muszą być dostępne dla klientów w trybie 24/7

Przechowywanie i przetwarzanie danych w chmurze, programy SaaS czy duże serwisy internetowe wymagają nieprzerwanego działania. Firmy, które działają w tych (i wielu pokrewnych) obszarach, nie mogą sobie pozwolić na dłuższą nieobecność. Mogłoby się wydawać, że poleganie w całości na OZE jest nie do zrobienia – w końcu ogniwa solarne wytwarzają energię tylko za dnia, na dodatek przy odpowiedniej pogodzie. Jak zapewnić stały dopływ prądu do maszyn po zmierzchu albo podczas dużego zachmurzenia? Panele fotowoltaiczne powinny być nie tylko efektywne i działać z wysoką sprawnością, lecz także przekazywać część energii do magazynów. Pozostaje kwestia zbudowania takiej instalacji, która w okresie aktywności ogniw zapewni nadwyżkę, która trafi do akumulatorów.

Zobacz też:  Jak zaaranżować pokój gracza?

To wymaga odpowiednio dużej powierzchni na pokrycie panelami PV. Obecnie fotowoltaika w biurowcach w Polsce montowana jest głównie na dachach. Jeżeli wokół budynku jest dość wolnej przestrzeni, w jego sąsiedztwie może powstać naziemna farma fotowoltaiczna. Takie rozwiązania wdrażają już liderzy światowego IT – Google, Meta (dawniej Facebook) czy Apple – a w przyspieszeniu „zielonej transformacji” może pomóc upowszechnienie szyb fotowoltaicznych. Gdyby cały biurowiec był w stanie dostarczać energię, kwestia rosnącego zapotrzebowania na prąd mogłaby zostać w pełni rozwiązana.

Koszty energii, struktura zużycia

Obecnie nie sposób przewidzieć, ile ostatecznie zapłacą za prąd polscy przedsiębiorcy w 2023 roku i kolejnych latach. Wyceny na TGE biją kolejne rekordy, ale zapowiadane są różne działania osłonowe. Jednak kolejne „tarcze” trzeba z czegoś sfinansować, co można odczuć w innych opłatach, podatkach i daninach. Dlatego obecnie fotowoltaika będzie w stanie zapewnić większą stabilizację kosztów, co ułatwi planowanie kolejnych ruchów biznesowych. Trzeba podkreślić, że sama inwestycja w OZE wymaga nie tylko pewnych rezerw finansowych, ale również starannego zaplanowania. 

Jak wygląda zużycie prądu w firmach, które utrzymują serwery? Więcej energii potrzeba na schłodzenie serwerów niż samą pracę maszyn. Tak wynika z danych przedstawionych w artykule „Fotowoltaika dla serwerowni”, opublikowanym przez jedną z firm z sektora OZE. Proporcje są dość zaskakujące. Utrzymanie odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach z maszynami to ponad 50% zapotrzebowania, a zużycie prądu przez same serwery jest prawie 2 razy mniejsze – 26% całej konsumpcji. Taka była struktura wydatkowania energii w jednym z polskich przedsiębiorstw IT, które z uwagi na poziom zatrudnienia (50 pracowników) należy do małych firm.

Nowe generacje komputerów to nie tylko lepsza wydajność, ale też wyższe zużycie energii

W IT nie można sobie pozwolić na długą stagnację. Zbyt mała moc obliczeniowa może przełożyć się na pogorszenie jakości świadczonych usług i utratę dystansu do konkurentów. Nawet strona internetowa utrzymywana na słabym serwerze negatywnie przełoży się na wyniki – może np. przyczynić się do spadku pozycji w wyszukiwarce Google przez długie czasy ładowania.

Zobacz też:  Jak zabezpieczyć się przed hakerami w 2023 roku?

Konieczność modernizacji infrastruktury (albo przejścia na wyższy pakiet u usługodawcy) może zwiększyć koszty stałe. Fotowoltaika pozwala je obniżyć i przez długi czas utrzymywać na zbliżonym poziomie. W połączeniu z wydajnymi magazynami energii elektrycznej powinna też oddalić perspektywę nieplanowanych wyłączeń z powodu braku prądu.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też