Cyberatak na system samochodowy – czy da się przed nim uchronić?

Avatar
Cyberatak na system samochodowy

Atak hakerski na samochód? Jest to realne zagrożenie! Dotyczy przede wszystkim aut premium, które są naszpikowane nowoczesnymi technologiami. W artykule odpowiadamy, czy można się przed tym ochronić.

Cyberataki przestępców kojarzyły się przede wszystkim ze spektakularnymi włamaniami do systemów bankowych czy dużych przedsiębiorstw. Okazuje się jednak, że zagrożony jest każdy, kto ma styczność z nowoczesnymi technologiami. Zhakowany może zostać zarówno prywatny komputer, jak i system samochodowy! Czy można się przed tym uchronić?

Podstawowe obowiązki każdego kierowcy

Kierowca ma obowiązek utrzymywać swój samochód w dobrym stanie technicznym, by nie zagrażał bezpieczeństwu zarówno jego użytkowników, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Mogłoby się wydawać, że zainwestowanie w nowe auto prosto z taśmy fabrycznej to świetne rozwiązanie, a zaawansowane systemy elektroniczne będą informować o wszelkich usterkach. Tymczasem mogą one przysporzyć właścicielowi takiego pojazdu problemów związanych z cyberatakami. Do tego dochodzi także kwestia wysokości ubezpieczenia auta. Ile kosztuje obowiązkowa polisa dla nowoczesnego samochodu? Odpowiedzi dostarczy kalkulator ubezpieczeń OC.

Jakie samochody są narażone na cyberataki?

To oczywiste, że nie każdy samochód jest narażony na cyberatak. Mogą spać spokojnie właściciele starszych modeli, w których elektronika nie odgrywa tak istotnej roli. Im bardziej autonomiczny i nowoczesny jest model auta, tym więcej furtek, które wykorzystują hakerzy. Media już kilka razy nagłaśniały cybernetyczne włamania do egzemplarzy Tesli, ale nie ustrzegli się przed tym i inni producenci zaawansowanych technologicznie samochodów.  Są to jeżdżące komputery, więc trudno się dziwić, że przestępcy będą się starali przejąć nad nimi kontrolę. Chociaż na razie takie ataki nie są częste, jednak analitycy nie mają wątpliwości, że wkrótce może się to zmienić.

Zobacz też:  Biurko dla informatyka. Dlaczego biurko regulowane to dobre rozwiązanie?

Dlaczego hakerzy atakują systemy samochodowe?

Powód włamania do samochodu zależy od celu, jaki chcą uzyskać hakerzy. Może to być kradzież samochodu, ale także o wiele bardziej niebezpieczne przestępstwa. Przejęcie pełnej kontroli nad autem może stanowić próbę porwania, czy też wymuszenia okupu za jego odblokowanie. Niektórzy podejmują się też takich czynów z czysto złośliwych pobudek. Jednak jeśli w czasie jazdy uda im się przejąć kontrolę nad układem kierowniczym lub zablokować hamulce, skutki takich czynów mogą być tragiczne. Oprócz tego specjaliści od cyberbezpieczeństwa wskazują, że zhakowanie samochodu może służyć do przejęcia wrażliwych danych jego właściciela. Obecnie wiele aut można obsługiwać za pomocą aplikacji, więc są sparowane ze smartfonem, a to daje cyberprzestępcom szerokie pole do działań. Mogą uzyskać dzięki temu dostęp na przykład do finansów czy ważnych haseł.

Cyberatak na samochód – tak można go zabezpieczyć

Wiadomo, że ubezpieczenie OC AC chroni przed konsekwencjami kolizji i wypadków drogowych, ale w jaki sposób można zabezpieczyć auto przed atakiem hakerów? Właściciel ma mocno ograniczone opcje, ponieważ cyberprzestępcy wykorzystują luki w systemach zabezpieczeń nowoczesnych samochodów. To producenci muszą rozwiązać tę kwestię. W 2021 roku zapadła decyzja o utworzeniu konsorcjum kilku firm motoryzacyjnych, pracującego nad wyłapywaniem i uaktualnianiem wszystkich błędów. 

Chociaż właściciel samochodu nie może na własną rękę ingerować w system, powinien pamiętać o kilku zasadach, które przyczynią się do zabezpieczenia jego auta:

  • należy regularnie wykonywać dostępne aktualizacje systemu samochodu;
  • warto korzystać z zaawansowanego VPN, czyli oprogramowania, które chroni prywatność użytkowników sieci;
  • dobrym rozwiązaniem jest ograniczenie bezprzewodowych systemów kontrolujących samochód;
  • osoby, które w samochodzie mają zwyczaj podłączania na przykład pamięci USB, powinny sprawdzić, czy urządzenie jest bezpieczne.

Aby zabezpieczyć samochód przed cyberatakiem, wystarczy zastosować zasadę ograniczonego zaufania. Należy dokonywać aktualizacji, nie można podłączać urządzeń z nieznanego źródła, a także stosować zabezpieczenia internetowe. Nowoczesne auto trzeba zabezpieczyć tak, jak zabezpiecza się komputer.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też