Nie trzeba wiedzieć, jak zrobić atak DDoS, bo można powierzyć to zadanie profesjonalistom. Jest to stosunkowo tania i powszechna usługa, której nie trzeba szukać wyłącznie na darknecie, podobnie jak narzędzi umożliwiających dokonanie ataku.
Prezentujemy Państwu artykuł stworzony w harmonijnej współpracy z kampering.pl
Ataki DDoS popularne wśród cyberprzestępców
Cyberprzestępstwo niestety kwitnie, jest w stanie znaleźć każdą lukę w zabezpieczeniach i wykorzystać to na różne sposoby. Ataki DDoS są bardzo popularnym narzędziem wykorzystywanym przez cyberprzestępców. Nierzadko słyszy się o próbach wyłudzenia pieniędzy, grożąc przeprowadzeniem ataku DDoS. Służy on też do odwracania uwagi, aby można było dokonać czegoś na większą skalę, wykraść dane czy zainfekować urządzenia złośliwym oprogramowaniem. Zastosowań ataków DDoS jest wiele, a w darknecie znajduje się szereg ofert osób, które są chętnie tego podejmą i to bez w przystępnej cenie. Czarny rynek to raj dla przestępców, a dostęp do niego jest banalnie prosty. Wystarczy wejść do sieci Tor za pomocą stworzonej w tym celu przeglądarki. Nawet w powszechnie dostępnych forach internetowych nie brakuje ofert dotyczących przeprowadzenia ataków DDoS, więc ze znalezieniem usługodawcy nie ma większego problemu.
W przypadku ataków DDoS trzeba liczyć się z utratą dostępu do niektórych danych i spadkiem sprzedaży w firmie. Traci ona też na reputacji, istnieje duże ryzyko utracenia kontaktów biznesowych i nawet zaufania klientów. Co więcej, zwiększają się koszty ubezpieczenia. Można wobec tego mówić o stratach zarówno finansowych, jak i wizerunkowych. Najlepszą ochroną przed DDoS jest behawioralna analiza ruchu, nieustanne monitorowanie i mierzenie czasu odpowiedzi. Istotne są też alerty, czyli niezwłoczne powiadomienia o wykrycu ataku. Jeśli jednak dany podmiot nie zostanie skutecznie zabezpieczony, stanie się podatny na ataki DDoS. Ich skutkiem może być wyłączenie oferowanej usługi lub jej mocne spowolnienie.
Jak zrobić DDoS? Powierzając to zadanie profesjonalistom
Wiedza o tym jak przeprowadzić atak DDoS nie jest żadną tajemnicą. Nie trzeba być też doświadczonym i wykwalifikowanym programista, aby zorganizować całe przedsięwzięcie. Jest to stosunkowo łatwe zadanie i relatywnie tanie. Wszystko zależy od tego, co dokładnie stanowi cel ataku i w jakim stopniu zostało zabezpieczone. W przypadku braku niezawodnej ochrony przeprowadzenie ataku DDoS można mówić o jego wysokiej skuteczności. Rodzajów ataków DDoS jest wiele, a do najpopularniejszych zalicza się: LOIC, HOIC, V, R-U-Dead-Yet i Mirai. Nawet osoby początkujące poradzą sobie z przeprowadzeniem ataku DDoS przy użyciu programu LOIC. Umożliwia on floodowanie ruchu TCP, UDP i HTTP. Kolejną możliwością jest masowane wysłanie żądania GET i POST http za pomocą prostego w obwodzie narzędzia HOIC. Ataku DDoS można dokonać, wykorzystując formularz znajdujący się na atakowanej stronie www (wypełniając go szeregiem jednobajtowych plików w tym powolnym tempie) i wysyłając żądania HTTP POST ze zmienioną długością nagłówka. Skutkuje to niemożnością przerwania połączenia przez serwer i zablokowaniem go dla użytkowników.
Ataki DDoS coraz częściej przeprowadza się za pomocą nowoczesnego narzędzia Mirai powodującego przeciążenia serwerów DNS, które przestają być zdolne do obsłużenia nadsyłanych bezustannie żądań. Możliwe jest też sprawdzenie ataku, posiłkując się wynajętemu botnetem. Chodzi tutaj o tak zwane komputery zombie, które zostały zainfekowane i wykonują konkretne polecenie cyberprzestępcy. Przykładem będzie ciągłe pingowanie danej witryny internetowej. W Internecie znajduje się wiele stron, za pośrednictwem których można dokonać ataku DDoS. Co więcej, nie trzeba nawet bezpośrednio kontaktować się z osobą odpowiedzialną za jego zorganizowanie. Udostępniane są odpłatnie w pełni rozbudowane serwisy internetowe, specjalnie zaprojektowane aplikacje sieciowe umożliwiające planowanie ataków DDoS zarejestrowanym klientom. Bardzo prostym sposobem na wykonanie ataku DDoS jest napisanie krótkiego skryptu, który będzie otwierał daną witrynę internetową, bezustannie ją odświeżał. Kolejnym krokiem jest poproszenie jak największej liczby użytkowników o uruchomienie skryptu. Tego typu działania są popularne wśród haktywistów, osób biorących udział w zbiorowym proteście.
Zobacz także:
- Gdzie zgłosić atak hakera?
- Jak rozpoznać atak hakera?
- Jak włamać się na facebooka
- Jak zostać hakerem?
- Spoofing – co to takiego? Jak się uchronić przed oszustami?