Jak zadzwonić z zablokowanego telefonu? Nr na pogotowie ratunkowe

Avatar
pogotowie ratunkowe numer

Prezentowany artykuł jest dowodem owocnej współpracy z kobiecezasady.pl

W przypadku kiedy jesteśmy świadkami wypadku lub potrzebujemy pilnie pomocy lekarskiej, warto zadzwonić na pogotowie ratunkowe. Numer alarmowy jest bardzo prosty dlatego zawsze warto o nim pamiętać.

Pogotowie ratunkowe, numer ważny zawsze

W nagłych sytuacjach, kiedy potrzebna jest pilna pomoc medyczna warto znać numer alarmowy, który niejednokrotnie może uratować życie. Wiadomo, że podczas dużego stresu jaki towarzyszy sytuacjom zagrażającym ludzkiemu życiu szybkie podjęcie decyzji o wykonaniu połączenia może być trudne. Bardzo często oprócz silnych nerwów występują także problemy z pamięcią i wyborem prawidłowego numeru, dlatego zawsze  warto aby był on zapisany na kartce, tak aby mieć pewność, że ratownik medyczny na pewno przyjedzie na czas. Wygodnym sposobem może być także włożenie papierka z numerem do portfela lub pokrowca od telefonu, dzięki temu zawsze będziemy mieć możliwość zadzwonienia na pogotowie ratunkowe. Numer można zapisać również w kontaktach w telefonie.

Jak zadzwonić na pogotowie ratunkowe? Numer na zablokowanym ekranie telefonu.

Nie każdy wie, że wykonanie połączenia alarmowego jest możliwe nawet na zablokowanym wyświetlaczu telefonu. W większości modeli w łatwy sposób można wybrać numer. Jak można to zrobić? Należy podświetlić ekran przyciskiem, a następnie kliknąć ikonkę w lewym lub prawym dolnym rogu. Najczęściej jest to symbol A lub mały napis “alarmowe”. Po wciśnięciu w zależności od telefonu, albo połączenie wykona się samo, albo dodatkowo konieczne będzie kliknięcie zielonej słuchawki, która pomoże dodzwonić się na pogotowie ratunkowe. Numer, który pojawi się na ekranie będzie poprawny i po kilku sekundach połączy nas z centralną, której należy podać jak najwięcej informacji w celu określenia lokalizacji wypadku lub zdarzenia.

Zobacz też:  Odzyskiwanie zdjęć z karty pamięci

Jakie informacje przekazać na pogotowie ratunkowe? Numer ratunkowy, co zrobić po połączeniu?

Jeżeli udało nam się już dodzwonić na pogotowie ratunkowe, numer alarmowy powinien pojawić się na wyświetlaczu. Przez telefon należy przekazywać informacje powoli i zrozumiale tak aby osoba na infolinii mogła jak najszybciej wprowadzić dane do systemu. Płynne przekazanie  dokładnego adresu miejsca zdarzenia, imienia oraz nazwiska pozwoli na dokładne ustalenie lokalizacji i jak najszybsze dotarcie pomocy ratowników medycznych. Podczas połączenia warto również dokładnie słuchać poleceń przekazywanych na infolinii. Jeszcze przed wyborem numeru należy odpowiednio zająć się poszkodowanym. Jeżeli mamy do czynienia z wypadkiem i znajdujemy się na ulicy bezwzględnie należy w możliwy sposób oddalić się wraz z chorym w bezpieczne miejsce. Następnie kiedy poszkodowany jest nieprzytomny i mamy pewność, że nie wystąpił uraz kręgosłupa można ułożyć go na boku w pozycji bezpiecznej oraz udrożnić drogi oddechowe. Jeśli poszkodowany nie oddycha i mamy zamiar przeprowadzić resuscytację, ważne jest aby zacząć akcję po zawiadomieniu pogotowia ratunkowego, ponieważ jeśli nie zrobimy tego najpierw późniejsze przerwanie sztucznego oddychania będzie niemożliwe i może doprowadzić do zagrożenia życia chorego. Warto również poprosić kogoś z przechodniów lub sąsiadów o wykonanie połączenia na pogotowie ratunkowe. Dzięki wsparciu osób trzecich akcja ratunkowa może być szybsza oraz bardziej efektywna, dzięki czemu szansa na przywrócenie oddechu u poszkodowanego będzie większa. Podczas udzielania pierwszej pomocy zawsze warto mieć na uwadze własne bezpieczeństwo, dlatego nie należy zapominać o środkach ochronnych takich jak rękawiczki jednorazowe czy maseczki do resuscytacji, które skutecznie zabezpieczają przed kontaktem z krwią lub innymi wydzielinami. Warto pamiętać, że nie mamy również obowiązku udzielania pomocy poszkodowanym, którzy są agresywni lub nietrzeźwi. Jeżeli chcemy udzielić pierwszej pomocy dziwnie zachowującej się osobie, można po prostu wykonać połączenie na numer alarmowy, gdzie pracownik infolinii ratunkowej podejmie decyzję o przysłaniu karetki pogotowia ratunkowego.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też