Urządzenie pokoju programisty – jak zrobić to dobrze

Marcin Stoch
urządzenie pokoju programisty

Praca w domu zawsze wymaga odpowiedniego miejsca na ustawienie potrzebnego laptopa oraz fotela. W wielu przypadkach wystarczyć może stworzenie kącika, w którym będzie można pracować przez kilka godzin. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku pracujących w domu programistów, którzy potrzebują większej ilości sprzętów. Trzeba na to zwrócić uwagę już na etapie kupna domu czy mieszkania.

Pokój dla programisty

Zawód programisty wymaga niejednokrotnie wielogodzinnej pracy przed komputerem. Dlatego też kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego albo od dewelopera, powinno być podyktowane względami wygody jednego z pomieszczeń pod względem stworzenia w nim pokoju dla programisty. Nie może to być wnętrze ciasne, dobrze też kiedy znajdzie się w nim duże okno. We właściwie urządzonym domowym biurze powinno znaleźć się biurko rogowe albo z prostym, ale długim blatem. Będą na nim musiały bowiem zostać ustawione co najmniej dwa monitory albo opcja nowoczesna – jeden duży monitor, w kształcie prostokąta o przekątnej ekranu wynoszącej 27 cali. Przed biurkiem powinien stanąć duży, obrotowy fotel na kółkach.

Podpisanie umowy

Zanim zamieszka się i zacznie pracę programisty w wybranym domu czy mieszkaniu, jeszcze na etapie jego budowy należy załatwić wszystkie niezbędne formalności. Należy do nich podpisywanie kolejnych umów. Już na początku warto wiedzieć czym różnią się

umowa deweloperska a umowa przedwstępna. Główny cel obu tych umów jest taki sam: mają one zabezpieczyć przyszłe przeniesienie własności nieruchomości na nabywcę. Jednak pomiędzy uregulowaniami prawnymi obu umów znajdują się także pewne różnice. Podstawową jest moment zawarcia umowy. Deweloperską zawiera się w trakcie prowadzenia budowy albo kiedy ta się jeszcze nie rozpoczęła. Tego typu umowę sporządza się więc przed dniem powstania lokalu mieszkalnego (gdy własność poszczególnych lokali nie jest jeszcze wyodrębniona) albo domu jednorodzinnego. Co ważne, dowolne kształtowanie treści umowy deweloperskiej jest ograniczone. Postanowienia mniej korzystne dla nabywców niż te zapisane w ustawie będą nieważne. Na ich miejsce stosowane będą natomiast odpowiednie regulacje ustawy deweloperskiej. Jeśli zaś chodzi o moment zawierania umowy przedwstępnej sprzedaży, to dotyczy ona budynków albo lokali będących w budowie, jak i oddanych już do użytku.

Zobacz też:  Szantaż hakerski- na czym polega i jak się chronić?

Co jest ważne przy odbiorze mieszkania?

Jeśli chodzi o kupno mieszkania/domu od dewelopera, ostatnim i najważniejszym etapem jest odbiór nieruchomości. Jest to moment, w którym do protokołu można wpisać wszelkie niezgodności i usterki jakie dostrzeże się w mieszkaniu, a które deweloper jest zobowiązany naprawić. Kiedy się tego nie załatwi formalnie, później trzeba będzie to wykonać już na własny koszt. Jest to szczególnie ważne dla osób, które planują pracować w domu, wykonując zawód programisty. Już wtedy powinno się bowiem sprawdzić rozmieszczenie instalacji elektrycznej oraz ergonomię pomieszczenia, w którym planuje się stworzenie biura. Mówiąc ogólnie, odbiór ma być skontrolowaniem tego, co zostało zrealizowane przez dewelopera i ocenieniu tzw. stanu deweloperskiego obiektu.

Kontrola norm sztuki budowlanej

Odbiór obiektu to także czas na określenie zgodności wszystkich wykończeń z umową, projektem instalacji oraz normami budowlanymi. Jeśli chodzi o normy sprawdzane przy odbiorze mieszkania, to mają być one wyznacznikiem tego, czy deweloper zastosował się do powszechnie obowiązujących norm sztuki budowlanej. Normy te wynikają m.in. z Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wśród kolejnych ważnych norm, które powinny zostać sprawdzone przed odbiorem mieszkania wymienić można:

  • normę PN-ISO 9836:1997 – pomiaru powierzchni,
  • normę PN-53/B-1014 – wskazującą zasady wykonywania podkładów pod posadzki, posadzek z płytek kamiennych i klinkierowych,
  • normę PN-ISO 9836:2015 – określającą wskaźniki powierzchniowe i kubaturowe,
  • normę PN-B-10110:2005 – dotyczącą zasad i wymagań technicznych tynków gipsowych wykonywanych mechanicznie,
  • normę PN-EN- 12519:2007 – o sposobie montażu stolarki okiennej i drzwiowej.

Dopiero po weryfikacji spełnienia wyżej wymienionych norm, powinno się dokonywać formalnego odbioru mieszkania.



Zobacz także:
Zobacz też:  Rola oprogramowania w logistyce – jak wspierać i optymalizować procesy logistyczne?
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też