Czy programista, będąc na umowie B2B może iść na L4?

Marcin Stoch
Czy programista będąc na umowie B2B może iść na L4

Artykuł zrealizowany przy wsparciu serwisu poradnikcodziennosci.pl

Umowy B2B to w przypadku programistów chętnie wybierane rozwiązanie. Niektórzy zastanawiają się jednak, czy prowadząc własną działalność można iść na L4? W naszym artykule rozwiewamy te wątpliwości.

W branży IT standardem zaczyna być podpisywanie umowy B2B. Określa ona bowiem relację pomiędzy zleceniodawcą a zleceniobiorcą, który nie jest szeregowym pracownikiem, a niezależnym przedsiębiorcą. Programista nie ma narzuconego zwierzchnictwa czy z góry określonego czasu pracy, a na umowie B2B jego zarobki są większe niż na etacie. Jednak jako niezależny przedsiębiorca może mieć problem z zasiłkiem chorobowym. Czy specjaliście IT opłaca się iść na L4 i czy w ogóle ta opcja jest dla niego dostępna?

Choroba przedsiębiorcy – liczy się działanie

Przeziębienie czy grypa może nie są najgroźniejszymi chorobami, ale jeśli nie zostaną odpowiednio wyleczone, mogą prowadzić do groźnych powikłań. Pobyt w szpitalu wyłączy programistę na umowie B2B z możliwości zarabiania na kilka tygodni. Dlatego warto skorzystać z możliwości, jaką są teleporady. Szybka konsultacja lekarska i recepta w 5 minut mogą wystarczyć i uda się uniknąć L4. Natomiast jeżeli zaniedbasz swój stan zdrowia, zwolnienie lekarskie okaże się koniecznością.

L4 dla programisty – kiedy mu się należy?

Programiści, którzy są samozatrudnieni na B2B, zwykle pracują dla jednego przedsiębiorstwa. Co ciekawe, nie mają obowiązku odprowadzania składek ubezpieczenia chorobowego, dlatego jeżeli przez ostatnie 90 dni nie regulowali swoich należności, nie mają prawa do zasiłku chorobowego. Wtedy, jeżeli otrzymają zwolnienie lekarskie i są niezdolni do pracy, tracą źródło dochodów. Dlatego warto zadbać o kwestie formalne, by w przypadku choroby móc spokojnie dojść do siebie. Przypominamy, że zasiłek chorobowy wynosi 80% średnich miesięcznych dochodów.

Zobacz też:  Jak sprawdzić czyjeś IP?

Przed takimi sytuacjami można zabezpieczyć się już na etapie negocjowania umowy. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest ustalenie puli wolnych do wykorzystania właśnie na takie podbramkowe sytuacje. Można również ustanowić pełnomocnika, który na czas choroby programisty przejmie jego obowiązki. Wiele zależy od podejścia zleceniodawcy.

Zwolnienie chorobowe – wymagania formalne

Jeśli chcesz skorzystać ze zwolnienia chorobowego, musisz dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych swoje zwolnienie lekarskie wraz z wypełnionym formularzem ZUS Z-3b. Od wystawienia L4 masz na to siedem dni – dokumenty można wysłać pocztą, decyduje data stempla. Jeśli otrzymałeś elektroniczne zaświadczenie lekarskie, wtedy trafia ono prosto do ZUS-u. Nie zwalnia cię to jednak z obowiązku ubiegania się o przyznanie zasiłku chorobowego, ale wtedy wypełniasz i wysyłasz tylko wymieniony wcześniej formularz.

Jaki lekarz może wystawić L4?

Zastanawiasz się, jaki lekarz może wystawić zwolnienie? Jest to nie tylko lekarz pierwszego kontaktu POZ, L4 od psychiatry i każdego innego specjalisty również jest uznawane przez ZUS, oprócz tego może je wystawić lekarz w szpitalu oraz stomatolog. Należy przy tym pamiętać, że musi samodzielnie ocenić stan pacjenta – nie może wystawiać L4 bez przeprowadzenia wywiadu. Oprócz tego lekarz powinien mieć upoważnienie z ZUS, ale to jedyny wymóg, jaki obowiązuje przedstawicieli tej profesji.

Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że jeśli bada cię lekarz specjalista, nie może odesłać cię do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, by ten wystawił zwolnienie. Jeżeli widzi, że nie kwalifikujesz się do pracy, ma obowiązek samodzielnie wypisać ci takie zaświadczenie. Dotyczy to również medyków zatrudnionych szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbie przyjęć.
Podsumowując, programista, który jest na umowie B2B, może iść na L4. Musi spełniać przy tym najważniejszy warunek, jakim jest regularne opłacanie składek ubezpieczenia zdrowotnego. Oprócz tego powinien sam wystąpić do ZUS-u o przyznanie zasiłku chorobowego, co wiąże się z dostarczeniem stosownych dokumentów. Jeśli specjalista IT nie odprowadzał składek, wtedy choroba eliminuje go z możliwości zarobkowania. Może jednak tak negocjować umowę, by zabezpieczyć się przed podobnymi ewentualnościami.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też