Ten artykuł jest wynikiem naszej współpracy z kawaczyherbata.pl
Ważne jest, aby wiedzieć, jak rozpoznać atak hakerów. Najbardziej oczywistym sygnałem jest otrzymanie wiadomości z żądaniem zapłaty online za oprogramowanie ransomware. Jeśli nie masz w zwyczaju sprawdzać takich wiadomości, mogłeś zapomnieć o ich sprawdzeniu. Jeśli tak się stanie, natychmiast wyłącz swoje konto na portalach społecznościowych. Możesz również skorzystać z oprogramowania antywirusowego, aby wykryć, czy nie chroni ono Twoich informacji.
Niektóre oznaki ataku hakerów to dziwna aktywność na Twoim komputerze. Jeśli przeglądarka nagle zmienia stronę, mogło dojść do włamania do Twojego urządzenia. Haker mógł zmienić Twoje hasło lub dane logowania. Mógł też pobrać złośliwą aplikację lub zmienić ustawienia urządzenia. W takim przypadku odłącz je od Internetu i sieci LAN. Ponadto należy zwracać uwagę na dziwną aktywność na komputerze lub w wiadomościach e-mail.
Ataki typu DoS (Denial-of-service) stanowią poważne zagrożenie dla firm. Ataki te powodują spowolnienie lub awarię stron internetowych z powodu nadmiernego ruchu. Rozproszone ataki DDoS wykorzystują wiele zagrożonych systemów do zalewania serwerów WWW ruchem. Natychmiast po wykryciu złośliwego ruchu organizacje muszą podjąć odpowiednie działania. Jeśli znajdą podejrzaną wiadomość e-mail lub witrynę, powinny skontaktować się z organami ścigania i odpowiednimi władzami w celu przeprowadzenia dochodzenia.
Nawet jeśli nie jesteś właścicielem witryny internetowej, powinieneś zatrudnić firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem, aby zapewnić bezpieczeństwo swojej sieci. Taki specjalista przeanalizuje systemy i pomoże ustalić, co się dzieje. Często takie ataki są wykrywane dopiero wtedy, gdy jest już za późno. Należy podjąć działania natychmiast po wykryciu ataku hakerów, w przeciwnym razie firma może ponieść poważne konsekwencje. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić sobie ochronę.
Wiadomości phishingowe wyglądają tak, jakby pochodziły z wiarygodnych źródeł, ale ich celem jest kradzież informacji. Są one również często rozsyłane pocztą elektroniczną i zachęcają pracowników do pobierania plików z sieci firmowej. W takiej sytuacji należy wyłączyć komputer z sieci firmowej i monitorować ruch sieciowy pod kątem podejrzanej aktywności. Po odkryciu, że haker uzyskał dostęp do sieci, należy przeprowadzić skanowanie antywirusowe, wylogować wszystkie programy korzystające z zaatakowanego komputera i zmienić hasła do kont.
Jeśli chodzi o cyberataki, zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć. Chociaż dobry program antywirusowy zapobiegnie większości problemów, to zdrowy rozsądek i oprogramowanie zabezpieczające mogą pomóc w ochronie przed hakerami. Pamiętaj, że bezpieczeństwo nie jest inicjatywą typu “ustaw i zapomnij”, a stopień zaawansowania hakerów rośnie z każdym dniem. Upewnij się, że wiesz, jak rozpoznać atak hakera, zanim będzie za późno!
Hakowanie może dotyczyć także inteligentnych urządzeń. Na przykład urządzenia z systemem Android są bardziej otwarte na oprogramowanie niż urządzenia firmy Apple, a zatem są bardziej podatne na ataki. W rezultacie hakerzy biorą na cel miliony urządzeń z dostępem do Internetu. Innym popularnym celem hakerów są kamery internetowe wbudowane w komputery. Trojan zdalnego dostępu (RAT) może umożliwić hakerom dostęp do komputera. Po dostaniu się do systemu mogą oni szpiegować użytkowników, czytać ich wiadomości i przeglądać ich aktywność w Internecie. Mogą również porwać kamerę internetową za pomocą złośliwego oprogramowania typu rootkit.
Zobacz także:
- Gdzie zgłosić atak hakera?
- Spoofing – co to takiego? Jak się uchronić przed oszustami?
- Cyberatak – najważniejsze informacje
- Trojan – najważniejsze informacje o wirusie. Jak nie dać się oszukać?
- Jak przeprowadzić atak DDoS