Surfując po sieci możemy zobaczyć reklamy zachwalające korzyści z korzystania VPN. W XIX wieku użytkownicy Internetu wyrośli już z przekonania, że pozostają anonimowi, a metodą na zagwarantowanie sobie bezpieczeństwa są własnie połączenia VPN.
Co oznacza zwrot połączenia VPN?
Rozwinięcie skrótu VPN to Virtual Private Network, czyli wirtualna sieć prywatna. W ten sposób dane przesyłane pomiędzy podłączonym do sieci urządzeniem a globalnymi sieciami i usługami są szyfrowane w pewien określony sposób. Inną nazwą połączeń VPN są połączenia tunelowe, które obrazowo przedstawiają istotę tej usługi. W tym przypadku to użytkownik decyduje o tym z którym serwerem chce się połączyć. W skrócie VPN to droga do bezpiecznego przeglądanie Internetu i korzystania z innych usług online, gdzie podajemy wrażliwe dane i nie chcemy być śledzeni. Niekiedy nie jesteśmy w stanie ocenić, czy dane wydające się nieważne mogą okazać się cennymi dla hakerów.
Jak sprawdzić czy VPN działa?
Wyobraźmy sobie, że mamy aktywowaną usługę VPN i wszystko wydaje się być w porządku. Skąd jednak mamy wiedzieć, że połączenie jest szyfrowane, gdy jest to niezauważalne? Operator usługi VPN może zapewnić nam test szczelności DNS, dlatego warto go o to dopytać. Jeżeli korzystamy z programu na komputerze, w momencie gdy VPN zaszyfruje połączenie zapewne zobaczymy o tym komunikat na pulpicie. Na smartfonie możemy zweryfikować swój adres IP lub lokalizację na stronach do tego przeznaczonych jak np. whatismyipaddress.com. Jednym z mniej znanych metod jest też próba włączenia streamu, który zazwyczaj jest zablokowanych dla naszej lokalizacji i sprawdzenie, czy możemy go zobaczyć.
Wady i zalety
Całe clue VPN to zapewnienie bezpieczeństwa oraz istotne zakłócanie śledzenia i niechcianej lub niezauważalnej komunikacji. Przydatne zwłaszcza, gdy często logujemy się do publicznych sieci Wi-Fi w podróży lub szkole. Również praca zdalna i przesyłania firmowych dokumentów lub informacji poufnych wymaga większej ostrożności, a to właśnie VPN daje. Oszyfrowanie przesyłanych danych znacząco je zabezpiecza, ale chroni także urządzenia z których korzystamy przed atakami. Umożliwa także w anonimowy sposób kupować produkty bez manipulacji ceną spowodowanej wyświetlaniem naszej lokalizacji lub historii wyszukwiania danej frazy, co pozwoli na znalezienie np. tańszych biletów lotniczych. Dzięki VPN możemy zapomnieć o komunikatach, że dany fim lub muzyka nie jest dostępna w naszym regionie. Na sam koniec wspomnijmy tylko o blokowaniu reklam, dzięki czemu nie wyskoczy nam po raz kolejny w tym samym tygodniu ta sama reklama.
Gdyby jednak VPN miało same zalety byłoby to zbyt piękne. Niestety, tak jak każda dodatkowa usługa, która nie jest w podstawowym planie operatora sieci VPN może być kosztowna. W zależności jaki pakiet wybierzemy i z jakiej firmy zdecydujemy się korzystać trzeba być świadomym, że koszt VPN to dodatkowa kwota jaką przyjdzie nam zapłacić. Ponadto jeżeli nie jesteśmy obeznani na rynku firm oferujących taką usługę trudno nam będzie wybrać operatora, który zapewni nam optymalny poziom zabezpieczenia sieci. W takim razie warto sprawdzić opinię lub być może ktoś ze znajomych już ma VPN i jest zadowolony na tyle, by nam go polecić. Połączenia tunelowe cechują się też tendencją do wolniejszego przesyłania danych, co w pewnych branżach może być dużym minusem i lepiej mieć to na uwadze.
Czy warto używać VPN?
Każdy użytkownik komputera, smartfona i innych urządzeń, które korzystają z sieci globalnej i mogą być przyczyną wycieku prywatnych danych, powinien sam zdecydować, czy w jego przypadku dodatkowa usługa VPN będzie przydatna. W rzeczywistości ilość zalet jest często przeważająca nad ich wadami, więc zdecydowanie warto przynajmniej rozważyć taką opcję lub spróbować przez darmowy okres próbny, który oferuje praktycznie każda firma. Być może po okresie próbnym uznamy, że przeszukiwanie sieci bez włączonego VPN nie jest już wymysłem tylko niezbędnością w naszym domu i postanowimy przedłużyć pakiet na kolejny okres.
Zobacz także:
- Jak zmienić IP komputera?
- Jak złamać hasło do WiFi?
- Internet światłowodowy: Klucz do przyszłości cyfrowej
- Co to jest smishing i jak się przed nim chronić?
- Jak zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa? Wszystko, co musisz wiedzieć