Jak zostać hakerem?

Brawurowe akcje hakerskie robią wrażenie, ale jak nauczyć się hakować samemu? Do dyspozycji są przeróżne książki, szkolenia, darmowe programy i szereg narzędzi, które zawierają podstawy hakowania i pozwalają na rozwijanie umiejętności. Znając teorię, można przejść do praktyki.
Avatar
jak zostać hakerem

Brawurowe akcje hakerskie robią wrażenie, ale jak nauczyć się hakować samemu? Do dyspozycji są przeróżne książki, szkolenia, darmowe programy i szereg narzędzi, które zawierają podstawy hakowania i pozwalają na rozwijanie umiejętności. Znając teorię, można przejść do praktyki.

Haker niejedno ma imię

Nikt nie chce paść ofiarą hakera, cyberprzestępstwa są poważnym problemem. Warto jednak wiedzieć, że hakerzy dzielą się na „dobrych” i „złych”. Nieuczciwi ludzie wykorzystują swoją biegłość w zagadnieniach technicznych do tego, aby szkodzić innym, bogacić się na nich. Są też etyczni hakerzy, czy specjaliści wykorzystujący swoją wiedzę i praktyczne umiejętności do walki z cyberprzestępcami, restrukturyzacji systemów, poprawienia ich wydajności i zabezpieczenia przed zagrożeniami z zewnątrz. Hakerzy bardzo dobrze znają zasady działania zarówno urządzeń, jak i Internetu, dzięki czemu są w stanie uzyskać nieupoważniony dostęp i wykorzystać luki w zabezpieczeniach. Łamanie haseł, włamywanie się do bazy danych, kradzież wrażliwych danych czy czynności mające za zadanie zakłócić pracę systemu – dla hakera nie ma w tym niczego trudnego. Kluczowe jest to, aby zadbać o niezawodne zabezpieczenia, czemu służą między innymi testy penetracyjne, które dotyczą etycznego hakowania. Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z tego typu usług w celu przetestowania skuteczności stosowanych protokołów bezpieczeństwa. Biali hakerzy mają odpowiednie certyfikaty, które można uzyskać po przejściu odpowiedniego kursu.

Podstawy hakowania

Zostać hakerem może każdy, ale jest to żmudne i czasochłonne zadanie. Konieczne jest nabycie wiedzy programistycznej, co samo w sobie zajmuje mnóstwo czasu ze względu na obszerną literaturę. Niezbędne jest nauczenie się języków i skryptowania. Kolejną kwestią są umiejętności związane z obsługą sieci komputerowych, co obejmuje też wszystkie polecane do niej urządzenia. Swoją wiedzę trzeba oprzeć na szeregu baz danych, systemach ich zarządzania, silnikach, schematach, językach SQL. Wymagana jest również perfekcyjna znajomość systemów operacyjnych takich jak Windows, Linux, Unix oraz wyszukiwarek i serwisów. Trzeba się zapoznać z rozmaitymi narzędziami hakerskimi, cały czas aktualizować swoją wiedzę. W przypadku hakowania nie ma żadnego gotowego programu komputerowego, to właśnie haker zajmuje się ich tworzeniem, co wymaga wiedzy z zakresu szeroko pojętej informatyki i oprogramowania. Warto zacząć od wyboru preferowanego przez siebie języka i konkretnej specjalizacji. Najlepiej będzie postawić na najpopularniejsze technologie, czyli Javascript, SQL, Java, C#, PHP, Python, C++, C, HTML, CSS, Delphi, Bash, Assembler. Potem trzeba przejść do bibliotek zewnętrznych i frameworków, następnie do oprogramowania sieciowego i WinAPI.

Zobacz też:  Jak wejść na darknet?

Ogrom wiedzy można czerpać z samego internetu, a tym celu wystarczy wykorzystać własną przeglądarkę internetową, którą można spersonalizować. Dowiedz się, jak to zrobić klikając: https://pcpro.pl/jak-ustawic-strone-startowa

Jak nauczyć się hakować?

Każdy haker musi być dobrze zapoznany z różnymi systemami operacyjnymi, nie można skupiać się tylko na wybranym języku programowania i bibliotekach standardowych. Kolejną kwestią jest studiowanie podręcznika lub dokumentacji technicznej, które są dostępne z poziomu czarnej konsoli. Są to najlepsze źródła opisujące działanie poszczególnych programów, zawierające gotowe kody źródłowe, które można wykorzystać do stworzenia własnych projektów. Osoba chcąca zostać hakerem, powinna czytać eksperckie blogi IT, na których pojawiają się nowinki technologiczne i najnowsze trendy w Internecie. Warto też rozejrzeć się za hobbystycznymi blogami, na których znajduje się wiele pomocnych poradników i gotowych rozwiązań technicznych będących będą nieocenionym źródłem praktycznej wiedzy podczas nauki. W byciu na bieżąco z wszystkimi nowościami pomogą czytniki RSS. Należy otaczać się książkami, poradnikami i wideo, które dotyczą hackingu. Bardzo pomocne są treści audiowizualne, których nie brakuje chociażby w serwisie YouTube. Jeśli ktoś nie traktuje hakowania wyłącznie hobbystycznie, to należy zadbać o odpowiednią edukację w kierunku profesjonalnego, zawodowego hackingu. Można zapisać się do liceum o profilu fizyczno-matematycznym lub wybrać technikum informatyczne. Do dyspozycji są również rozmaite uczelnie techniczne.



Zobacz także:
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zobacz też