W dzisiejszych czasach istnieje wiele sposobów słuchania audiobooków. Od pewnego czasu najpopularniejsze jest jednak słuchanie książek za pomocą telefonu. W tym celu powstają specjalnie dedykowane aplikacje, które dają ich użytkownikom wiele możliwości oraz funkcji, które sprawiają, że słuchanie audiobooków na smartfonie jest niezwykle przyjemne, a przede wszystkim bardzo intuicyjne oraz łatwo dostępne.
Audiobooki chętnie słuchane na telefonie
Z roku na rok rośnie popularność smartfonów. Obecnie dają już one masę możliwości, a ich producenci prześcigają się w mnogości przeróżnych funkcji. Jeszcze kilka lat temu muzykę odtwarzaliśmy głównie z urządzeń MP3 lub MP4. Dziś mało kto o nich pamięta, a ich rolę przejęły telefony, które nosimy w kieszeniach. Jeżeli w słuchawkach mamy swoje ulubione piosenki, to równie dobrze możemy w nich mieć swoje ulubione… książki. Smartfony pozwalają na odtwarzanie audiobooków, a także dają masę możliwości, które poprawiają komfort słuchania, sprawiają również, że zakochujemy się w słuchanych książkach. Z roku na roku miłośników audiobooków, które są słuchane za pomocą telefonów, stale przybywa.
Odpowiednia aplikacja
Aby cieszyć się audiobookami na swoim smartfonie, należy pobrać odpowiednią aplikację. Rynek oferuje przeróżne platformy, a wszystkie znajdują się w Sklepie Play lub AppStore. W zależności od potrzeb i preferencji możemy wybrać aplikacje bezpłatne – z mniejszym wyborem audiobooków, jak i te za które będziemy musieli zapłacić. W przypadku tej drugiej opcji będziemy mogli zdecydować się na model subskrypcyjny (opłata miesięczna) lub na zakup pojedynczych audiobooków, które zostaną z nami na zawsze.
W zależności od potrzeb, część aplikacji pozwala na pobranie audiobooków, aby były one dostępne offline. Nie zajmują one zbyt dużo miejsca, a funkcja ta może się okazać szczególnie przydatna choćby w podróży. Przecież to właśnie wtedy miewamy problemy z dobrym zasięgiem. Dzięki wcześniejszemu pobraniu audiobooka, będziemy się mogli cieszyć nim zawsze – niezależnie od tego czy będziemy mieli dostęp do sieci.
Aplikacje automatycznie zapisują postęp – czyli miejsce w którym kończymy słuchać książkę. Dzięki temu audiobook na telefon zawsze będzie zaczynał się w miejscu, w którym wcześniej przerwaliśmy słuchanie. Pozwala to oszczędzić sporo czasu, a odtworzyć go będziemy mogli w kilka sekund – bez wcześniejszego szukania miejsca, w którym wcześniej skończyliśmy.
Niektóre aplikacje pozwalają nawet na synchronizacje postępów w książce – w różnych formatach. Wyobraźmy więc sobie sytuację, że najpierw książkę czytamy na czytniku, a następnie przełączamy na tryb audio, bierzemy smartfon, wychodzimy z domu, a w słuchawkach słuchamy dalszego ciągu książki, którą właśnie czytaliśmy.
Smartfon (audiobook) zawsze przy sobie
Smartfon jest narzędziem, z którym rozstajemy się najrzadziej. Zazwyczaj mamy go zawsze przy sobie. Decydując się na słuchanie audiobooka na telefonie, wraz z nim będziemy mieli pod ręką wszystkie swoje ulubione książki. Dostępność smartfonu pozwala na słuchanie książek nawet wówczas, gdy nie mamy zbyt wiele czasu. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by w autobusie pięć minut spędzić ze swoimi ulubionymi bohaterami. Sprawdzi się to również w kolejkach, na spacerach lub w samochodach, stojąc w korku.
Słuchanie audiobooka można łączyć z niemal wszystkimi czynnościami, które na co dzień wykonujemy za pomocą telefonu. Nawet podczas sprawdzania serwisów społecznościowych czy czytania wiadomości – możemy w tle słuchać kolejnych przygód naszej ulubionej bohaterki z książki – wystarczą tylko chęci (i odpowiednia podzielność uwagi).
Korzyści z słuchania audiobooków na telefonie
Słuchanie audiobooków na telefonie to szereg zalet, które dostrzega coraz więcej osób. Zdarza się, że lektor czyta książkę zbyt wolno – przez co słuchaczowi zdarza się przysnąć. Wyobraźmy sobie więc, że właśnie wpisaliśmy frazę: Pan Tadeusz – audiobook. Książka jest czytana powoli, a nam opadają już powieki. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać na smartfonie tryb przyspieszonego czytania – dzięki temu nieco “ożywić” lektora i sprawić, by audiobook brzmiał jeszcze lepiej.
A co w przypadku osób, które słuchają audiobooków do snu? Wystarczy ustawić czasowe odtwarzanie. Aplikacja wyłączy się automatycznie – na przykład po 15 minutach. Dzięki temu książka nie będzie odtwarzana całą noc, a kolejnego dnia bez problemu odnajdziemy fragment, na którym “urwał nam się film”.
Jak więc widać słuchanie audiobooków na telefonie to szereg korzyści, które pozwolą odkryć magię słuchanych książek, a także poznać jeszcze więcej opowieści, które już na nas czekają – i są w kieszeni.
Zobacz także:
- Odzyskiwanie usuniętych filmów lub zdjęć z wesela
- Najpopularniejsze programy do newsletterów
- Czym się kierować przy zakupie smartfona?
- Jak dbać o swój sprzęt Apple? Poradnik dla właścicieli iPhone’ów
- Jak rozwój technologii wpływa na tworzenie aplikacji webowych